BABIČKY VÁM OPĚT RADÍ – 16 pravých babských receptů pro zdraví


0
1 share

Skolila vás chřipka, bolí vás hrdlo, prochladli jste, máte horečku či zimnici? Nezoufejte. Pokud právě nejste zastáncem užívání množství léků a chemických přípravků, vyzkoušejte staré dobré “babiččiny” recepty.

Cibulový sirup

 

Pomáhá už při prvních příznacích nachlazení a rýmě, ale i při problémech s průduškami. Připravíte si ho docela jednoduše – cibuli nadrobno nakrájejte, zalijte 2 – 3 polévkovými lžícemi medu. Položte na teplé místo (například na radiátor nebo sporáku, kde se vaří). Přibližně do 20 minut cibule pustí do medu šťávu. Tuto pak užívejte po lžících několikrát denně. Cibule povzbuzuje trávení, dezinfikuje ústní i nosní dutinu, rozpouští hleny a tlumí bolest.

Cibulový čaj

Podobně jako sirup i čaj pomáhá při nachlazení, ale i při viróze. Do studené vody pokrájejte cibuli na větší kousky, přiveďte k varu a vařte 15 – 20 minut. Směs nechte odstát, přeceďte a podle potřeby ochuťte medem a pijte.

Tymiánový sirup

Nedaří se vám vykašlávat? Pomůže vám tymián. Potřebujete 200 g cukru, 0,25 l vody. Smíchejte a vařte přibližně 20 minut. Po odstavení přidejte balení sušeného tymiánu (14 g). Nechte vychladnout, sceďte a sirup užívejte několikrát denně.

Pískový zábal

Na rýmu a začínající chřipku je účinný horký písek. Ideální je hrubozrnný křemičitý. Zahřejte ho v troubě na teplotu, jakou snesete a ponořte do něj chodidla až po kotníky. Účinné je právě to suché teplo.

Masáž chodidel

Pravidelná masáž bříšek prstů na nohou je dobrá při opakujících se virózách a chřipkových onemocněních.

Česnekový zázrak

Nechutná bůhvíjak, ale zabírá výborně. Protlačte 5 – 6 stroužků česneku, přidejte 0,25 l vody, 150 g cukru a povařte 5 – 10 minut. Odstavte ze sporáku. Nechte odstát 5 hodin a sceďte. Skladujte v chladničce. Užívejte 1 – 2 polévkové lžíce každou hodinu. Pomáhá při každé nemoci.

Vincentka s mlékem

Na bolavé hrdlo a problémy s hlasivkami je účinný nápoj z Vincentky a mléka. Zahřejte 0,2 l Vincentky na 60˚C a rozmíchejte v ní 1 čajovou lžičku medu. Převařte 0,2 l mléka. Když mírně vychladne, přidejte ho do Vincentky s medem. Pijte, dokud je nápoj teplý.

Zázvorový čaj

Zahřeje a má protizánětlivý účinek. Přibližně pěticentimetrový kousek čerstvého zázvorového kořene nastrouhejte a zalijte 0,2 l vařící vody. Nevařte! Léčivé silice by s vodní párou vyprchaly. Přeceďte do nádoby a dolijte vroucí vodou do 0,5 l. Po odstání dochuťte medem nebo cukrem a citronem. Čaj pijte teplý. Správně připravený mírně pálí. Pije se jednou, maximálně dvakrát denně.

Rozmarýnový odvar a mořská sůl

 

Do vany napuštěné horkou vodou vylijte 0,3 l rozmarýnového odvaru a přidejte 1 kilogram mořské soli. V lázni ležte 20 minut. Pomáhá dobře se vypotit. Pak se zabalte do osušky, vypijte šálek lipového čaje a lehněte si do postele. Křen s medem NA UVOLNĚNÍ hlenů pomohou 2 polévkové lžíce najemno

nastrouhaného křenu a 1 polévková lžíce medu. Smíchejte a užívejte 1 čajovou lžičku denně. Uvolnění hlenů je téměř okamžité.

Čaj ze Slézu přehlíženého

Na lepší polykání při bolesti hrdla. Dvě čajové lžičky slézu neznatelné nechte louhovat 12 hodin v 0,5 l studené vody. Vylouhovaný čaj zahřejte, přeceďte a pijte po malých doušcích během celého dne.

Šalvěj lékařská

Na zanícené mandle. Má výborné protizánětlivé účinky. Dvě čajové lžičky šalvěje zalijte horkou vodou. Louhujte půl minuty a přeceďte. Můžete kloktat nebo použít ve formě obkladu. Do odvaru namočte například textilní kapesník a přiložte na hrdlo. Zabalte teplým šálou.

Ovocný nápoj

 

Pomáhá při stoupající teplotě. Neužívejte při zimnici, třesu a zkřehlých končetinách. Dva pomeranče i se slupkou nakrájejte, posypte lžící cukru, zalijte vroucí vodou a nechte louhovat. Pokud pomeranče udržíte v rukou, vytiskněte z nich šťávu a nápoj pijte vlažný.

 

Všemocný tvaroh

Při zanícených průduškách výborně pomůže obklad z tvarohu. Potřebujete 0,2 l mléka a 125 g tvarohu. Mléko a tvaroh spolu v hrnci smíchejte a zahřívejte. Když bude mít hmota přijatelnou teplotu, natřete ji na bavlněnou plenku. Na noc přiložte na hrudník.

Zdravá červená řepa

Na suchý kašel určitě zabere 200 g jemně nastrouhané červené řepy, 1 polévková lžíce jablečného octa, 1 polévková lžíce olivového oleje a 1 polévková lžíce fruktózy. Do směsi přidejte přibližně 80 g vypeckovaných posekaných zelených oliv is nálevem. Vše spolu promíchejte a jezte jednou za den.

Prevence z jablek

Léčit různé nemoci a zároveň jim předcházet pomáhá jablečný ocet. Pokud cítíte, že na vás něco leze, vypijte sklenici teplé vody s 1 polévkovou lžící jablečného octa a 1 polévkovou lžící medu.


Like it? Share with your friends!

0
1 share

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *