Domácí listové těsto


0
10 shares

Domácí listové těsto zní jako velký oříšek, a proto si ho většina lidí raději koupí. Já jsem se ale rozhodla vyrobit si vlastní, už jen kvůli tomu, že domácí těsto je poctivé. Vyrábím ho totiž z másla a ne z všelijakých ztužených tuků, proto je i jeho chuť o moc lepší.

Listové těsto potřebuje svůj čas, a tak musíme být trpěliví. Pokud chcete péct z listového těsta, musíte na jeho výrobu myslet raději den předem. Tenhle recept je na těsto, které vystačí tak na jeden štrůdl. Většinou proto dělám těsto z dvojité dávky a když ho nespotřebuji hned, vydrží několik dní v lednici a až 14 dní v mrazáku.

Při pečení s domácím listovým těstem musíme být ale rychlejší než při pečení s běžným kupovaným, protože máslo v teple rychleji měkne než ztužené tuky. Ale ten výsledek vážně stojí za to. Tak s chutí do toho, a těsto je hotovo.

POTŘEBUJEME:

  • 250 g hladké mouky (lze použít i hladkou špaldovou)
  • špetka soli
  • 250 g másla
  • 120 ml studené vody
  • šťáva z 1/4 citrónu

POSTUP

Nejdříve si připravíme základní těsto. Smícháme mouku, sůl, 60 g másla, vodu a citronovou šťávu a důkladně prohněteme, až nám vznikne hladké těsto. Z těsta uděláme kouli a necháme v lednici nejméně 3 hodiny odpočinout, nejlépe přes noc.

Odpočinuté těsto vyválíme do obdélníku, jehož prostřední třetinu poklademe obdélníčky změklého másla (těsto máme delší stranou k sobě). Máslo překryjeme třetinou těsta zprava, kterou znovu poklademe kousky másla a překryjeme levou třetinou. Skládání těsta možná zní komplikovaně, ale vůbec nic na tom není. Takto složené těsto obrátíme vrchem dospodu a opět delší stranou k sobě. Znovu vyválíme obdélník, který poskládáme stejným způsobem, akorát bez másla (nejdříve přeložíme pravou třetinu na prostřední a poté levou). Těsto znovu otočíme a ještě jednou vyválíme. Naposledy ho přeložíme, zabalíme do potravinové folie a dáme do ledničky nejméně na 3 – 4 hodiny, vydrží tam ale i několik dní.


Like it? Share with your friends!

0
10 shares

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *