Zbožňuju luštěniny… A to nejen proto, že jsou zdravé, ale hlavně proto, že když se dobře uvaří, jsou prostě neodolatelné. Bohužel spousta lidí je stále opomíjí a odsuzuje jen na základě špatných zkušeností ze školní jídelny (i já uznávám, že taková jídelnová hrachová kaše měla do nějakého gurmánského zážitku hodně daleko). A to je trochu škoda. Luštěniny jsou totiž úžasným zdrojem bílkovin, a tudíž i skvělou náhradou masa (ne, že bych měla něco proti masu, maso taky zbožňuju, jen prostě není úplně dobré jíst ho každý den).
Falafel jsem poprvé ochutnala ve Vídni na Naschmarktu a musím říct, že to byla láska na první sousto. Docela dlouhou dobu mi však trvalo, než jsem se ho odhodlala udělat doma (prostě jsem se bála, že se to té dobrotě od profesionálů nebude ani trochu podobat 😀 ). Ale musím říct, že domácí falafelová premiéra nakonec nebyla zas tak špatná…ba naopak mě to až překvapilo, že ten chuťový rozdíl není ani tak veliký (nebo už jsem možná za tu dobu trochu zapomněla, jak to vlastně má chutnat 😀 ). A jak říká náš taťka, je to sice jen cizrna s cizrnou, ale jinak je to celkem jedlé.
POTŘEBUJEME:
(množství musíte uzpůsobit počtu strávníků a velikosti hladu 🙂 uvedené množství vystačilo na takovou lehčí večeři pro 5 osob)
NA FALAFEL
- 350 – 400 g sušené cizrny, kterou jsme si den předem namočili
- 1 opravdu velkou, nebo 2 malé cibule
- 6 velkých stroužků česneku
- 2 – 3 lžičky mletého koriandru
- 2 – 3 lžičky mletého římského kmínu
- 1 lžička pálivé papriky
- sůl a pepř podle chuti
- šťáva z půlky citronu
- 1 – 2 lžičky prášku do pečiva
- hladká mouka podle potřeby (cca 0,5 – 1 hrneček)
NA HUMMUS
- 100 – 150 g sušené cizrny, kterou jsme si den předem namočili
- šťáva z půlky citronu
- větší lžička tahini (sezamová pasta)
- olivový olej
- sůl
- mleté chilli
POSTUP:
FALAFEL
Namočenou cizrnu scedíme (nevaříme) a rozmixujeme spolu s cibulí a prolisovaným česnekem. Přidáme všechno koření, citronovou šťávu a prášek do pečiva a důkladně promícháme. Podle potřeby přisypeme hladkou mouku – měla by nám vzniknout ne příliš lepivá, ani ne příliš suchá směs, prostě tak akorát, aby se z ní daly vytvarovat placičky. Vzniklou hmotu necháme v lednici cca půl hodiny odležet.
Ze směsi vytvarujeme placičky, které po obou stranách dohněda opečeme na olivovém oleji (nebojte se je tam nechat trochu déle, ty tmavé jsou totiž nejlepší 🙂 ).
Falafel je nejlepší s hummusem a čerstvou zeleninou, ale hodí se k němu i jogurt smíchaný s prolisovaným česnekem a nějakou tou bylinkou.
HUMMUS
Cizrnu scedíme, zalijeme čistou vodou a uvaříme doměkka. Po uvaření cizrnu opět scedíme, ale vodu z ní si necháme stranou.
Cizrnu rozmixujeme spolu se sezamovou pastou, citronovou šťávou, olivovým olejem a kořením. Pokud máme směs příliš hustou, přilijeme trochu vody z cizrny tak, abychom dostali krásně hladkou hmotu. (Podle chuti můžete přidat i jiné koření, případně česnek.)
Hummus přendáme do mističky a necháme v lednici vychladit.
0 Comments