400 g krájených rajčat v plechovce (Polpa Gran Cubetti)
2 lžíce olivového oleje
1 větší lilek
6 – 8 brambor (podle velikosti)
1 lžička římského kmínu
1 lžička mletého koriandru
1/2 lžičky mleté skořice
150 ml suchého červeného vína
1 lžíce třtinového cukru
sůl, pepř
1 lžíce sádla na vymazání pekáčku
Na bešamel
2 lžíce másla
2 až 3 lžíce hladké mouky
200 ml mléka
200 ml 12% smetany na vaření
1 lžička strouhaného muškátového oříšku
1 lžíce citronové šťávy
mletý bílý pepř
sůl
Postup
Nejprve si připravíme lilek. Omytý a osušený nakrájíme na půl cm kolečka, z obou stran osolíme a necháme 30 minut „potit“. Pak sůl otřeme papírovou utěrkou a lilková kolečka přemístíme na plech vystlaný papírem na pečení. V troubě na 180 °C pečeme nasucho cca 15 minut do světle hněda.
Mezitím si připravíme masovou směs: Do větší pánve dáme rozehřát olej, přidáme pokrájenou cibuli a necháme ji zesklovatět. Přihodíme nasekaný česnek a necháme ho rozvonět. Pak dáme mleté maso, přidáme všechno koření, sůl, pepř a restujeme za stálého míchání cca 10 minut.
Přidáme krájená rajčata, víno, cukr a necháme probublávat na mírném plameni a za občasného míchání 30 minut. Zatímco se masová směs dusí, oškrábeme brambory, řádně propláchneme ve studené vodě a důkladně je osušíme papírovou utěrkou. Na kráječi nebo růčo nakrájíme na tenké 3 mm plátky.
Pekáček vymažeme sádlem, hezky rukou, a to jak dno, tak i boky. Na dno naskládáme polovinu brambor tak, abychom pokryli celé dno a nikde nebyla ani skulinka.Poté přidáme polovinu masové směsi, na tu pak vyskládáme kolečka lilku, přidáme zbývající masovou směs a na ni vyskládáme zbytek brambor.
Jo, to jsem zapomněla… ty brambory nezapomeneme posolit. Pekáček přikryjeme alobalem a v troubě na 170 °C zapékáme 50 minut. A připravíme si bešamel…
Bešamel
Z másla a mouky vymícháme světlou jíšku. Přidáme muškátový oříšek a pepř. Necháme rozvonět. Zalejeme mlékem a smetanou, ochutíme citronovou šťávou a na mírném plameni prováříme 20 minut. Občas zamícháme.
Úplně nakonec přidáme nastrouhaný parmazán. Mléko přidáváme postupně, výsledná konzistence by měla připomínat krupičnou (řidší) kaši. Se solí také opatrně, parmazán je slaný dost. Bešamel pak pomocí stěrky rozetřeme na musaku, teplotu v troubě zvýšíme na 200 st. a zapékáme 15 až 20 minut, dokud se nezačnou na povrchu bešamelu tvořit světle hnědé bubliny. Když máme hotovo, pekáček vytáhneme a necháme 10 minut odpočívat. Lépe se pak porcuje.
Musaka je tradičním zapékaným pokrmem Balkánu a Blízkého Východu. Nejznámější variantou je musaka řecká, která se skládá z vrstev mletého masa, které je podušené s cibulí a česnekem, lilku, rajčat a bešamelové omáčky. Někdy se zapéká taky s plátky brambor. Varianty pokrmu se v různých oblastech liší.
0 Comments