Rohlíky


0
4 shares

Recept na tyhle báječné rohlíky je od Florentýny, která opravdu ví, jak na výborné kynuté těsto. Jsou krásně měkké a za mě rozhodně lepší než kupované. Můžete si upéct i zdravější verzi, u které část mouky nahradíte celozrnnou. Jsou také moc dobré, ale co vám budu povídat, ty bílé jsou zkrátka lepší. Baví mě na nich, že nejsou vůbec složité a na to, že jsou z kynutého těsta, jsou super rychle hotové. A ta chuť? To zkrátka musíte vyzkoušet. Když si v sobotu ráno trochu přivstanete, za necelé dvě hodinky máte na stole výborné, voňavé domácí rohlíky. A to se podle mě vyplatí.

POTŘEBUJEME:

NA KVÁSEK:

  • ½ kostky droždí
  • 1 lžička cukru
  • 1 lžička mouky
  • 150 ml vlažného mléka

 NA TĚSTO:

  • 500 g hladké mouky (pro zdravější verzi nahraďte 200 g moukou celozrnnou)
  • 150 ml vlažného mléka
  • 60 g rozpuštěného másla nebo sádla (můžeme nahradit i olejem)
  • 1 lžička soli
  •  Hrubozrnná sůl a/nebo mák na posypání

POSTUP

Nejdříve si zaděláme kvásek. Rozdrobené droždí posypeme lžičkou cukru a rozmícháme v řídkou kašičku, do které přimícháme lžičku mouky a 150 ml vlažného mléka. Kvásek necháme na teplém místě vzejít (trvá to asi 10 minut).

Do mísy dáme mouku a lžičku soli, přidáme vzešlý kvásek a zbytek vlažného mléka a lehce zamícháme. Nakonec přidáme i rozpuštěné máslo a těsto hněteme (nebo necháme hníst v robotu) asi 8 minut, až je hladké a pružné.

Mísu zakryjeme potravinovou folií nebo utěrkou a necháme těsto na teplém místě asi třičtvrtě hodiny kynout, mělo by zdvojnásobit svůj objem.

Vykynuté těsto rozdělíme na čtyři části a z každé vyválíme tak velký kruh, kam až nás těsto pustí. Kruh rozřízneme na čtvrtiny a každou čtvrtku stočíme od nejširší části po špičku a trochu zahneme do tvaru rohlíku.

Rohlíky skládáme na pečícím papírem vyložený nebo vymazaný plech. Vodou potřeme všechny rohlíky, aby se na nich uchytil mák a sůl a podle chuti posypeme. Připravené rohlíky necháme ještě asi 20 minut dokynout a poté pečeme v předem vyhřáté troubě na 190 °C asi 15 minut do zlatova (nebo na 170 °C na horkovzduch).

Upečené rohlíky necháme nejlépe na mřížce vychladnout a pak už se do nich můžeme pustit 🙂 Podělte se o ně s rodinou nebo známými, protože v den upečení jsou neodolatelné.


Like it? Share with your friends!

0
4 shares

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *