Šmorna? Co je to vlastně šmorna? Na tenhle recept jsme přišly vlastně úplnou náhodou. Babička nám jednoho večera vyprávěla příběhy o své rodině a zmínila se, že jí její babička vždycky vařila šmornu a že to bylo strašně dobré. Já to slovo nikdy předtím neslyšela, takže mě pochopitelně zajímalo, co to vlastně bylo.
Babička to popisovala jako opraženou krupici a housku, zalitou mlékem a posypanou cukrem, což mi znělo na jednu stranu dost podivně, ale na druhou taky dost zajímavě a chtěla jsem samozřejmě zjistit víc. Internetová rešerše mě v pátrání posunula trochu dál. Zjistila jsem, že název šmorna je odvozený od německého „schmoren“, což znamená „opražit a následně zalít tekutinou a podusit“, což přesně vystihuje postup.
Dále se v mém pátrání objevila další ingredience – rozinky, což už znělo poměrně zajímavě. S tímhle základem už by se mohlo dát pracovat. Přidala jsem tedy ještě jablko, skořici, med a trošku rumu a delikatesa byla na světě. A jak to vlastně chutná? Já bych to popsala jako žemlovku v kaši. Je to rychlé a snadné jako kaše, ale chutná to jako žemlovka. Za mě dokonalá kombinace chutí. Ať už jako snídaně, nebo svačina vás tahle staročeská dobrota zahřeje a určitě i potěší. Tak to taky vyzkoušejte!
POTŘEBUJEME:
- 1 menší jablko
- 2 plátky toustového chleba /nebo 1 houska /nebo kousek jiného pečiva
- 1 lžíce másla
- malá hrstka rozinek
- 2 – 3 lžíce dětské krupice
- hrnek mléka
- lžíce rumu (můžete vynechat)
- skořice
- lžíce medu
POSTUP
Na másle osmahneme na kostičky nakrájené jablko a na větší kostky nakrájený toustový chleba.
Poté přidáme rozinky a krupici a všechno pěkně opražíme.
Směs nakonec zalijeme mlékem a za stálého míchání necháme chvilku prohřát. Vznikne nám hutná směs, kterou ochutíme skořicí a medem a ihned podáváme. Dobrou chuť!
0 Comments