K českým Vánocům neodmyslitelně patří vánočka. U nás doma je vánočka tradiční snídaně Štědrého dne (pokud tedy neočekáváme zlaté prasátko). Udělat dobrou vánočku není úplně jednoduchá věc a tak jsem se trochu bála, jak to dopadne. Ale byla jsem mile překvapena. Moje úplně první vánočka dopadla nad očekávání. Čerpala jsem z receptu Florentýny Zatloukalové. Pokud chcete vánočce opravdu porozumět, doporučuji přečíst si její článek. Já tímto děkuji za skvělý recept, ve kterém všechno báječně sedí. Tak pojďme na pečení. Je to sice trošku dřina a chce to čas, ale rozhodně stojí za to vynaložit trochu úsilí, protože tahle vánočka je výborná. Dokonce o malinko lepší než dělá moje maminka.
POTŘEBUJEME:
-
30 g droždí
-
80 g krupicového cukru
-
400 g hladké mouky 00
-
100 g hladké špaldové mouky
-
200 ml mléka
-
100 g rozpuštěného másla
-
2 žloutky
-
špetka soli
-
špetka muškátového oříšku
-
2 špetky sušené citronové kůry
-
½ lžičky vanilky
-
hrst rozinek
-
rum
-
hrst mandlových plátků
POSTUP
Nejdříve smícháme droždí se lžičkou cukru, lžičkou mouky a 100 ml teplého mléka a vytvoříme kašičku, kterou dáme na teplé místo asi na 10 minut vzejít. Mléko by mělo být teplé, ne však horké (měli bychom v něm pohodlně udržet prst).
Než nám vzejde kvásek, smícháme si v míse mouku, cukr, sůl, muškátový oříšek, citronovou kůru a vanilku. Uprostřed mouky uděláme větší důlek, do kterého nalijeme vzešlý kvásek, zbytek vlažného mléka, žloutky a rozpuštěné vlažné máslo. Lehce promícháme vařečkou a poté začneme zpracovávat rukama.
Spojené těsto přesuneme na vál a hněteme asi deset minut. Je to pořádná posilovna, ale ta práce za to rozhodně stojí. Samozřejmě je možné dát těsto do robotu a nechat ho udělat práci za vás. Jestli ale máte čas, doporučuji uhníst těsto ručně, budete mít pak z výsledku o moc větší radost. Těsto by mělo být hlaďoučké jako dětská prdelka.
Z těsta utvoříme kouli, pomoučíme ji, dáme do mísy, přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě hodinu až hodinu a půl kynout. Mezitím si naložíme rozinky do rumu, aby nám hezky změkly.
Vykynuté těsto lehce prohněteme a zapracujeme do něj okapané rozinky. Těsto rozdělíme na 8 částí, ze kterých vyválíme dlouhé válečky – prameny copů. Ze čtyř pramenů upleteme copan (překřížíme dva prameny vlevo a dva vpravo a následně dva prostřední, takto pokračujeme pořád dokola). Neutahujeme, aby těsto mělo ještě prostor pro kynutí. Poté vytvoříme další copan, tentokrát ze tří pramenů. Nakonec rozdělíme poslední část těsta ještě na dvě části a spleteme je v poslední copan.
Na vymazaný plech dáme nejdříve největší copan, který hranou dlaně trochu zmáčkneme a potřeme bílkem. Na tuto vrstvu dáme menší copan, který stejně jako ten první zmáčkneme a zase potřeme bílkem. Nakonec dáme nahoru poslední copánek, jehož konce zajistíme pod vánočkou. Vršek vánočky potřeme bílkem a posypeme mandlemi.
Upletenou vánočku dáme ještě asi na půl hodiny vykynout. Já jsem to udělala tak, že jsem ji dala do trouby na nejnižší možnou teplotu. Po půl hodině jsem troubu zapnula na 180 stupňů. Asi po pěti minutách po zahřátí trouby snížíme teplotu na 150 stupňů a pečeme asi 40 minut. Pokud nám vánočka moc rychle hnědne, přikryjeme ji obalem od másla nebo alobalem.
0 Comments