Už nikdy si nekoupíte šunku v obchodě, když se naučíte tento jednoduchý návod na šťavnatou šunku u vás doma


0
20 shares

Šunka – produkt, který milují všichni “masochtivý” lidé. Koupí šunky v obchodě nezískáme dostatek informací o tom, co všechno se v ní nachází a za jakých podmínek byla připravována. Stojí za to, utrácet peníze za něco, co našemu zdraví ani neprospěje?

Nabízíme vám recept na domácí šunku, kde najdete jen chutné a šťavnaté maso vyrobené bez barviv a přídatných látek.

ingredience:

  • 1,5kg masa (kýta, plec, bůček)
  • 1 litr vody
  • 100g soli
  • špetka celého koriandru
  • 5 kuliček pepře
  • 5 kuliček nového koření
  • bobkový list

postup:

Připravte si solný roztok: uvařte vodu, vložte do ní všechno koření i bobkový list. Nechte vřít 1 minutu a odstraňte ze sporáku.
Vychlazený roztok si naberte do stříkačky a vpichujte ho do masa. Je důležité, abyste ho vpichovali do různých hloubek, protože i to má vliv na šťavnatost a chuť budoucí šunky.

Ponořte maso do zbylého slaného nálevu a přikryjte ho přikrývkou. Vložte ho na chladné místo po dobu 3 dnů a průběžně ho obracejte pro rovnoměrné osolení.

Po 3 dnech převažte maso provázkem a zabalte do potravinářské fólie.

Na to, aby se vám šunka podařila, je důležité, aby se nevařila ve vroucí vodě. Přiveďte teplotu vody na 80 stupňů (začne se aktivně odpařovat), snižte teplotu na minimum, vložte maso do hrnce a vařte 2,5 hodiny. Nedovolte, aby se teplota zvýšila. Po uplynutí doby polijte šunku studenou vodou, nechte ji zcela vychladnout a dejte ji do chladu na další dvě hodiny.

Domácí šunka je připravena ke konzumaci. Můžete ji uložit do ledničky až na 5 dní, ale stane se jen zřídka, že v ní vydrží déle než 3 dny!

Podělte se o tento recept s vašimi přáteli!


Like it? Share with your friends!

0
20 shares

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *