Recept na buchty s tímhle trochu zvláštním jménem jsme si před pár lety přivezly od tety z Kladenska. Upřímně, vůbec netušíme, jak přišly ke svému jménu, a vlastně jsme se po tom ani nijak zvlášť nepídily. Takže jestli někdo z vás ví, jak tento název vznikly, budeme rády, pokud nám rozšíříte obzory 😉
Nicméně, tyhle buchty jsou u nás v době švestkové sezóny naprostou jedničkou. Jsou jednoduché a díky skvělé kombinaci kynutého těsta, máku a švestek jsou naprosto neodolatelným dezertem. No schválně, vyzkoušejte je a posuďte sami!
POTŘEBUJEME:
NA TĚSTO:
- 500 g hladké mouky
- 40 g krupicového cukru
- 3 vejce
- 1/2 kostky droždí
- 250 ml vlažného mléka
- 100 g rozpuštěného másla
- špetka soli
- trocha vanilky
NA NÁPLŇ:
- 250 g mletého máku
- 200 – 250 ml mléka
- 2 lžíce medu
- 1 lžíce rumu
- rozpůlené čerstvé švestky
- rozšlehané vajíčko na potření
POSTUP
Nejprve si připravíme kvásek – do většího hrnečku či misky dáme lžičku cukru a rozdrobené droždí a mícháme tak dlouho, dokud droždí nezměkne a nevytvoří hladkou kašičku. Poté přilijeme 100 ml vlažného mléka, přisypeme lžičku hladké mouky, zamícháme a dáme na teplé místo. Cca za 10 minut by nám měl kvásek krásně vzejít.
Ve větší míse smícháme všechny suché přísady, tj. mouku, cukr, sůl a vanilku. Přidáme vejce, vzešlý kvásek a zbytek vlažného mléka a lehce promícháme. Nakonec přidáme i rozpuštěné máslo a hněteme, až nám vznikne krásně hladké těsto. Samozřejmě si můžete v této fázi vzít na pomoc robota, ale obyčejná vařečka s dírou úplně stačí 😀 Hotové těsto poprášíme lehce moukou, překryjeme utěrkou a necháme na teplém místě kynout.
Zatímco nám těsto kyne, připravíme si makovou náplň do buchet. Do kastrůlku nasypeme mák, zalijeme mlékem a necháme chvilku povařit, aby se mák spařil. Pokud máme hmotu příliš hustou, můžeme přilít ještě trochu mléka. Pokud by se nám naopak podařilo dát mléka příliš, můžeme mák zahustit např. strouhaným perníkem či povidly. Po pár minutách sundáme mák z plamene, vmícháme med a rum a necháme vychladnout. Připravenou náplň necháme důkladně vychladnout (pokud bychom ji na těsto dávali teplou, těsto nám moc povolí a bude se s ním špatně pracovat).
Máme-li vykynuté těsto i vychladlou makovou náplň, můžeme se pustit do tvorby Buďáků. Vezmeme kousek těsta – velikost záleží na tom, zda Buďákům dáte tvar pouze buchet, nebo budete dělat menší závin. Pokud si jako my zvolíte formu závinu, stačí těsto rozválet, prostředek potřít makovou náplní a na tu poklást půlky švestek. Nakonec zabalíme do závinu a přendáme na důkladně vymazaný plech. Fáze přendávání je asi tou nejobtížnější, i proto je tedy dobré, dělat záviny kratší, které se na plech snáze přenášejí.
Hotové záviny potřeme rozšlehaným vajíčkem a pečeme při 180 °C dozlatova (cca 25 – 30 minut). Při podávání můžete Buďáky ještě trochu pocukrovat, ale není to vůbec nutné.
0 Comments