Kváskový chléb pečený v pekárně by Romča


0
1 share
Potřebné přísady:
 • 450g žitného kvásku
 • 450g pšeničné chlebové mouky
 • 5 lžiček soli
 • 250- 300ml vody – ( kdo chce dá podmáslí, mléko apod )
 • nepovinné – česnek, semínka, kmín atd
Postup přípravy:
 1. Jdeme na to- rozkvasíme si kvásek. Ráno třeba před odchodem do práce s dětmi do školky – je to nejlepší čas.
 2. Uděláme to tak, že si odebereme z lednice 100g “spícího” kvásku a přidám 150g žitné chlebové mouky a přilijeme 200ml převařené vlažné vody. Kvásek z lednice ve sklenici přikrmím, promíchám a okraje šetří stěrkou a vrátím do lednice. Voda opravdu musí být převařená. Metličkou důkladně promícháme, okraje mísy setřeme stěrkou a těsto ze stěrky dáme na střed. To proto aby nám těsto na okrajích neosychalo.
 3. No a teď už jen překryjeme utěrkou a necháme šest hodin pracovat. Necháme normálně někde v kuchyni na lince. Pokud by jste chtěli tento proces urychlit dáme do tepla, ale nejlepší se mi to zdá takto. Kvásek nám za tu dobu pěkně vyběhně a dělá bublinky.
 4. Po šesti hodinách jdeme dělat těsto. Kvásek musí být krásně voňavý a naběhlý s bublinkami.
 5. Připravím si mísu a do ní proseju 450g pšeničné chlebové mouky, přidám sůl, vodu cca 250 a 300ml -(kdo chce mléko apod). Také kmín nebo vámi zvolené semínka či jiné ingredience. Nakonec přidám kvásek a lehce promíchám. Těsto se lepí a je řidší, ale to vůbec nebadí ba naopak. Chléb je pak vlhčí, lépe kyne a déle vydrží. Je to normální vlastnost a vůbec se nemusíte bát.
 6. Přendám těsto do pekárny a zapnu program na hnětení na 15 minut. Vyndám Háky a strčím nádobu do igelitové tašky jen tak aby bylo překryto. Dám do lednice nebo když je venku zima na zahradu či balkon přes noc kynout. Ráno vezmu nádobu dovnitř a dám do předehřáté pekárny. Pokud nemáte program předehřívání nezoufejte. Pekárnu zapnute na chvilku na program pečení a zase vypnete. A necháme v teple dokynout cca hodinku a půl až dvě. A teď už jsme ve finále a jen zapneme pekárnu na program pečení stačí na hodinu a kůrku dávám tmavší a pak mám tuhle jako na obrázku.
 7. Mouky můžete různě zaměňovat- žitná, pšeničná, celozrnná.
 8. Hodně úspěchů v pečení a nebojte zvládnete to.
 9. Pokud nemáte kvásek než zakládat vlastní doporučuji si od někoho vzít. Najdete na kváskové mapě. Nebo třeba od paní Cuketky.

Like it? Share with your friends!

0
1 share

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *