Přesto, že máme většinou rizoto spojené s takovým tím rychlým obyčejným jídlem, tohle liškové stojí za to. Vyžaduje si ale náležitou péči. Je třeba u vaření stát, poctivě míchat a postupně dolívat. Jenom tak vznikne perfektní výsledek, uvařený s láskou. Možná to teď zní složitě, je to ale naprosto jednoduché.
Dlouho už jsem chtěla liškové rizoto vyzkoušet, takže když taťka v jedno nedělní dopoledne přinesl z lesa hrstku lišek, nebylo o čem přemýšlet. Po uvaření a nafocení se o první talíř doma téměř poprali, takže rizoto mělo velký úspěch. Ingredience vystačí asi na 2 porce.
POTŘEBUJEME:
-
150 g lišek
-
250 g rýže (asi 1 hrnek – nejlépe kulatozrnné, ale i z jasmínové to bylo výborné)
-
1 cibule
-
40 g slaniny (klasický špek)
-
1 lžíce másla
-
150 ml suchého bílého vína
-
600 ml vývaru
-
½ lžičky mletého kmínu
-
Sůl, pepř
-
pár snítek čerstvého rozmarýnu
-
100 g strouhaného sýra (nejlépe parmezánu, já jsem ho bohužel zrovna neměla, tak jsem použila eidam)
POSTUP
Nejdříve nakrájíme cibuli a slaninu nadrobno, lišky na kostičky. Na pánvi rozpustíme máslo, na kterém orestujeme cibulku a poté přidáme slaninu. Restujeme dozlatova. Poté přidáme propláchnutou rýži a několik minut smažíme.
Rýži zalijeme bílým vínem a necháme víno za občasného promíchání vstřebat. Poté postupně přilíváme vývar. Nejdříve přilijeme prvních 150 ml, promícháme, přidáme pokrájené lišky, kmín, sůl a pepř.
Až se vývar vstřebá, přilijeme dalších 150 ml a takto postupně pokračujeme, dokud nevyužijeme všechen vývar a rýže není měkká. Pokud rýže ještě trošku potřebuje, i když už nemáme vývar, můžeme přilívat vodu, dokud není rýže měkká. Rizoto by v této fázi mělo být trochu řidší.
Nakonec do rizota vmícháme pokrájený rozmarýn a menší hrstku strouhaného sýra a dobře promícháme. Sýr rizoto ještě trochu zahustí a bude takové krémovější. Rizoto při podáváním ještě posypeme zbylým sýrem a pak už si jenom vychutnáváme naše dílo.
0 Comments