Kysané Zelí


0
3 shares

Letošní zimu jsme se rozhodli, že nebudeme kupovat žádnou supermarketovou zeleninu. Proč? No, hlavně proto, že její chuť se mnohdy poctivé zelenině ze zahrádky ani zdaleka nepodobá a o obsahu nějakých prospěšných látek by se dalo asi také pochybovat. A pak také proto, že máme z léta spoustu zeleniny mražené a zavařené. No a navíc, upřímně, vážně musíme dovážet zeleninu přes půl světa (která je proto často trhaná nezralá)? To nejsou jiné způsoby, jak i v zimě doplnit nějaké ty vitamíny? A jak to dělali naši předci? Zeleninu nedováželi, a přesto zimu ve zdraví přežili.

Proto jsme se letos rozhodli, zkusit to tak trochu postaru. Jak jsem již zmínila, nějakou zeleninu jsme měli zamraženou, nějakou zavařenou, a zbytek jsme dohnali kysaným zelím. Čerstvým, od místního farmáře (takže jsme vlastně i podpořili domácí ekonomiku).

Samozřejmě, že kysané zelí je nejlepší syrové, neboť tepelnou úpravou ztrácí všechny ty hodné bakterie, které pomáhají udržovat rovnováhu v našich bříšcích, ale syrové se taky nedá jíst pořád. V tomhle článku tak najdete dva tipy na to, co se z takového obyčejného kysaného zelí dá vykouzlit.

ZELŇÁKY

Zelňáky u nás doma jednoznačně vedou. Nejenže je můžeme mít i několikrát do týdne a stále se neomrzí, ale navíc ani moc dlouho nevydrží. Občas dokonce nestačí ani vychladnout. Jednoduše je mamce užíráme téměř z pánve a o poslední kousek se téměř pereme. A kdo chvilku zaváhá, tak má většinou smůlu. Takže zelňáky se u nás pro jistotu dělají už jen z dvojité dávky 😀

POTŘEBUJEME:

  • 500 g kysaného zelí
  • hrst škvarků
  • 1 vejce
  • kmín
  • cca 10 dkg hrubé mouky

POSTUP

Všechno smícháme. Tvoříme placičky (je dobré si navlhčit ruce, aby se vám těsto nelepilo), které z obou stran smažíme na sádle.

ZELNÝ SALÁT S KŘENEM

Tenhle salát je naprosto dokonalou prevencí v chřipkovém období. Syrové kysané zelí, čerstvý křen a kousek jablka – to je pořádná vitamínová bomba, skoro proti smrti.

Kysané zelí jednoduše pokrájíme na menší kousky, přidáme kousek na kostičky nakrájeného jablka a nadrobno nastrouhaný křen (množství podle toho, jak kvalitní je křen, a taky, co kdo snese). Zamícháme a je hotovo. Jak jednoduché! A hodí se téměř k čemukoli, k masu, bramborám, zapečeným těstovinám, rizotu…


Like it? Share with your friends!

0
3 shares

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *